Skup monet z metali szlachetnych – co to za miejsce i jak ono działa?
Złote monety to korzystna inwestycja, ale co w sytuacji, gdy chcemy zamienić ją na gotówkę? Na szczęście nie jesteśmy wtedy skazani na samodzielne poszukiwanie kupców albo błądzenie po portalach aukcyjnych. W szybkim i skutecznym przeprowadzeniu transakcji pomogą nam specjaliści ze skupu numizmatów lub metali szlachetnych.
Jak sprzedać monety lub biżuterię ze złota w skupie?
Skup złotych monet pozwala na sprawną sprzedaż monet ze złota, a często także ze srebra czy platyny (na ogół pokrytych platyną). W wielu takich skupach można także dokonać sprzedaży cennej biżuterii. Inne z kolei koncentrują się wyłącznie na numizmatach i monetach bulionowych, czyli tych przeznaczonych na cele inwestycyjne.
Zasada działania skupu złotych monet jest prosta – klient przynosi swoje metale szlachetne, a pracownik skupu dokonuje ich wyceny. Dzięki pomocy rzeczoznawcy transakcja na ogół przebiega bardzo szybko.
Jak ustalana jest cena za złote monety?
Oficjalna cena złota oparta jest na jego notowaniach giełdowych – taki stan rzeczy trwa już od ponad 100 lat. Współcześnie notowania te przekazywane są za pomocą specjalnej platformy ICE Benchmark Administration (IBA).
Praktycznie każdy sprawdzony skup złotych monet bierze pod uwagę te notowania, proponując cenę za sprzedaż monet klientom. W przypadku monet kolekcjonerskich liczą się jednak także inne aspekty jak stan zachowania i wiek monety, jej rzadkość na rynku oraz popyt wśród kolekcjonerów i inwestorów.
Czy warto zdecydować się na sprzedaż monet w skupie?
Taka transakcja to idealna opcja dla wszystkich, którym zależy na czasie i minimum formalności. Niepotrzebne staje się własnoręczne przeglądanie katalogów monet, monitorowanie ich aukcji i pilnowanie, aby klient dokonał płatności.
W wielu skupach monety można sprzedać zarówno za gotówkę, jak i oddać je w komis, co znacznie poszerza zakres dostępnych sprzedającemu możliwości. Co więcej, istnieją także skupy złotych monet, gdzie dostępna jest usługa pośrednictwa pomiędzy sprzedającym i kupującym. W ten sposób można zachować pełnię kontroli nad transakcją, a jednocześnie zyskać pewność, że ta przebiegnie bezproblemowo.