Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum) to bylina należąca do rodziny dziurawcowatych, która występuje w całej Europie, Azji oraz północnej Afryce. W Polsce rośnie pospolicie przede wszystkim na suchych wzgórzach, łąkach i miedzach, w dolnych partiach górskich oraz na nizinnych terenach. Dziurawiec znalazł dosyć szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie naturalnej, ponieważ ziele tej rośliny wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Jedną z cenniejszych właściwości dziurawca jest jego antydepresyjne działanie, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.
Charakterystyka dziurawca
Łodyga dziurawca zwyczajnego jest dosyć sztywna, rozgałęziona w szczytowej części i osiąga maksymalną długość do około 100 cm. Liście dziurawca są lancetowate lub eliptyczne i układają się na łodydze naprzemiennie. Spoglądając na nie pod światło, można zauważyć prześwitujące punkty wyglądające jak dziurki. Stąd właśnie wzięła się polska nazwa rośliny. Kwiaty dziurawca zwyczajnego są żółte, pięciopłatkowe i układają się na szczycie rośliny w baldachogrona. Owocem dziurawca jest torebka, która mieści w sobie liczne drobne nasiona ciemnobrunatnej barwy. Surowcem lekarskim jest ziele dziurawca, które powinno być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu w szczelnym opakowaniu. Za pomocą ziela dziurawca można wspomagać leczenie wielu dolegliwości, jednak należy mieć świadomość tego, że dziurawiec zwyczajny jest rośliną fotouczulającą, co oznacza, iż nie należy go przyjmować w sezonie letnim, gdyż wzrasta wtedy wrażliwość skóry na słońce, co może powodować silne oparzenia.
Antydepresyjne działanie dziurawca
Dziurawiec zwyczajny dzięki zawartości w swoim składzie hiperycyny wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Aby skutecznie walczyć z depresją, konieczne jest jednak przyjmowanie dziurawca zwyczajnego najlepiej w formie wyciągu alkoholowego lub olejowego, a także w postaci tabletek, które dostępne są bez recepty w każdej aptece. Warto jednak wiedzieć, iż ziele dziurawca działa wyłącznie w łagodnej postaci depresji natomiast w przypadku cięższych odmian nie ma żadnej skuteczności. Przyjmowanie wyciągu z ziela dziurawca w postaci tabletek wpływa korzystnie na stan psychiczny człowieka poprzez utrzymanie równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia. Dzięki swoim właściwościom pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie. Oprócz tego przyjmowanie wyciągu z dziurawca zwyczajnego przynosi dużą ulgę w depresji sezonowej pojawiającej się w okresie jesienno-zimowym (tzw. jesienno-zimowa chandra). Aby poprawić swój nastrój lub utrzymać zdrowy sen należy przyjmować ziele dziurawca w formie tabletek zgodnie z informacjami, które zostały podane na opakowaniu. W czasie odbywania kuracji należy bezwzględnie unikać słońca ze względu na silne działanie fotouczulające, które najczęściej objawia się poparzeniem skóry.