Czy ekogroszek to węgiel?
Jeszcze nie tak dawno najczęściej stosowanym opałem w domach były węgiel oraz drewno i gaz, jednakże w ostatnich latach trendy się zmieniły i to ekogroszek stał się głównym źródłem opału. Czym jest więc ekogroszek i czy jest węglem, a także jakie są różnice między nimi? Sprawdźmy.
Czy ekogroszek jest węglem?
Ekogroszek często klasyfikowany jest jako rodzaj paliwa, który jest zupełnie inni niż węgiel. Prawda jest jednak taka, że ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego lub brunatnego i musi on spełniać szereg restrykcji, a także odpowiednich parametrów. Najważniejszym jest wysoka kaloryczność, umożliwiająca mniejsze zużycie paliwa do ogrzania domu.
Ekogroszek musi spełniać także takie parametry jak niska spiekalność, która zapobiega zbrylaniu się węgla oraz niska zawartość siarki, dzięki czemu ekogroszek staje się bardziej ekologicznym paliwem. Tak więc ekogroszek jest węglem, który powstaje z jego wyselekcjonowanych złoży.
Ekogroszek a węgiel – różnice
To, co różni ekogroszek od węgla, to wielkość ziarna. Ziarno ekogroszku jest zdecydowaniu mniejsze i przeznaczone jest głównie do kotłów retortowych. Kotły te cechują się wysokim stopniem automatyzacji, co bardzo ułatwia codzienne kontrolowanie pieca.
Ekogroszek przede wszystkim posiada w swoim składzie o wiele mniej popiołu i dzięki temu możliwe jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także innych niebezpiecznych i szkodliwych substancji do atmosfery. Warto także zauważyć, że węgiel składowany na zewnątrz posiada większą wilgotność niż zapakowany w polipropylenowe opakowanie ekoghroszek. Oczywiście nie można zapominać, iż wilgotność znacznie wpływa na jakość paliwa.
Ekogroszek – zalety i wady
Do zalet ekogroszku możemy zaliczyć to, iż jest to produkt zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze niż węgiel kamienny. Dzięki drobnemu ziarnu możliwa jest samodzielna praca pieca. Kolejną zaletą ekogroszku jest niska zawartość siarki i popiołu.
Jedną z niewielu wad ekogroszku jest to, że do jego spalania będzie potrzebny zakup pieca z kotłem retortowym, co jest sporą inwestycją. Oczywiście warto zakupić ekogroszek hurtowo. Ekogroszek hurt to koszt około 3700 złotych za tonę.