Nie jest to łatwe dla przedsiębiorców. Prawo podatkowe w Polsce jest niezwykle skomplikowane, a wielokrotne próby jego łatania często prowadzą do kuriozalnych sytuacji. Niestety, urzędnicy nie mają skrupułów, aby nakładać kary za niedopełnienie obowiązków państwowych. Jeśli chodzi o uproszczenia w wystawianiu faktur, w tym roku niewiele się zmieniło.
Czym właściwie jest faktura uproszczona?
Warto wyjaśnić, czym jest ten rodzaj faktury. W zależności od firmy wystawiającej dokument, może on przybierać różne formy. Najważniejsze, aby zawierała datę zakupu oraz datę wykonania usługi/towaru. NIP nabywcy, nazwa produktu oraz jego własny, niepowtarzalny numer. Należy wyszczególnić wszystkie rabaty oraz całkowitą cenę zakupu. Urząd skarbowy może wykorzystać te informacje do sprawdzenia autentyczności dokumentu i ustalenia, czy dotyczy on produktów podlegających odliczeniu od podatku.
Niestety, nie wszystko
Kwota podlegająca zwrotowi podatku jest różna w poszczególnych latach, do czego wystarczy przedstawienie dokumentu, jakim jest faktura uproszczona. Przede wszystkim jest ona ograniczona kwotą. Maksymalna kwota zakupów, dla których wystarczy ten dokument, to 450 zł brutto lub 100 euro brutto. Wszystkie wyższe rachunki muszą być przedstawione wraz z całą fakturą.
Faktury uproszczone są najczęściej wystawiane przez różnego rodzaju sklepy i stacje benzynowe, czyli miejsca o dużym natężeniu ruchu klientów, ale ograniczonym personelu. Procedura ta nie wymaga od firmy wystawiającej dokument blokowania na dłuższy czas zarówno pracowników, jak i kas fiskalnych.
Prowadząc działalność gospodarczą, należy trzymać rękę na pulsie lub współpracować z dobrym i godnym zaufania księgowym. Należy pamiętać, że odpowiedzialność zawsze spada na samego przedsiębiorcę, dlatego nawet jeśli korzystamy z usług zewnętrznego księgowego, powinniśmy znać najważniejsze przepisy podatkowe. Prowadzenie własnej firmy to trudne zadanie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, wbrew powszechnej opinii, nie zajmują się wyłącznie kalkulowaniem zysków. Warto upewnić się, że nie trzeba będzie pracować przez całą dobę po osiem godzin dziennie, co niestety nie zawsze jest rekompensowane.