Dom pasywny czy energooszczędny? Czym się różnią i jaki wybrać?
Chcesz mieszkać w ciepłym, przyjaznym dla środowiska domu. Dobrym wyborem może być dom pasywny lub energooszczędny. Czym się one różnią i który będzie lepszy?
Dom pasywny a energooszczędny
Dom pasywny i energooszczędny to dwa różne typy domów. Wprawdzie dom pasywny zawsze jest domem energooszczędnym, to jednak nie każdy dom energooszczędny jest pasywny. Dom energooszczędny ma ograniczać straty ciepła, dlatego ma zwartą bryłę i doskonałą termoizolację. Do ogrzewania używane są nowoczesne urządzenia, przyjazne dla środowiska.W domu pasywnym nie ma aktywnej instalacji grzewczej. Dom jest praktycznie hermetyczny, a jako źródła ciepła wykorzystywane są ciepło wydzielane przez mieszkańców, promieniowanie słoneczne i wentylacja mechaniczna.
Dlaczego lepszy będzie dom energooszczędny?
Mimo, że dom pasywny jest bardzo przyjazny dla środowiska, to jednak zdecydowanie częściej wybierane są domy energooszczędne. Wynika to w dużej mierze z kosztów budowy. Choć są droższe od tradycyjnych obiektów, to jednak tańsze niż budowa domu pasywnego.Na rynku jest obecnie spory wybór ciekawych projektów domów energooszczędnych. Można więc wybrać budynek, który najlepiej spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców. Dodatkową zaletą domów energooszczędnych jest ich wyższa wartość rynkowa.
Co brać pod uwagę przy wyborze projektu?
Przeglądając Projekty domów energooszczędnych można zauważyć, że praktycznie wszystkie są zaprojektowane na bazie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu uzyskuje się zwartą bryłę, która pozwala uniknąć dużej liczby mostków cieplnych. Dach również jest bardzo prosty, najlepiej jedno lub dwuspadowy. Te cechy sprawiają, że dom jest łatwo ogrzać.Bardzo ważne jest też rozplanowanie pomieszczeń i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Pomieszczenia typu salon powinny być umieszczone po stronie południowej, aby dodatkowo wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania.W dobrze zaprojektowanym i wykonanym domu energooszczędnym do ogrzewania potrzeba dużo mniej energii niż w tradycyjnym. W niektórych przypadkach oszczędności mogą wynosić nawet do 90%.