Echokardiogram płodu to badanie ultrasonograficzne, wykonywane w celu oceny serca płodu oraz całego układu krążenia. Wykonuje się je w drugim trymestrze ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.
Jak przebiega badanie?
Pełna ocena stanu serca płodu możliwa jest po 18 tygodniu ciąży. Procedura jest podobna do standardowego badania USG. Na brzuchu umieszcza się przezroczysty żel na bazie wody, a następnie przesuwa się po skórze specjalną sondę, emitującą fale dźwiękowe. Fale odbijają się od serca dziecka i tworzą obraz na ekranie komputera.
Echokardiogram płodu można również wykonać transwaginalnie, co daje wyraźniejszy obraz, niż podczas USG jamy brzusznej. Standardowy czas badania to około 10 do 30 minut.
Dlaczego warto wykonać echokardiografię?
Echokardiografia, czyli echo serca, to podstawowe badanie kardiologiczne, które można przeprowadzić w okresie prenatalnym. Już na etapie drugiego trymestru ciąży pozwala sprawdzić, czy układ krążenia dziecka rozwija się prawidłowo.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, daje możliwość wczesnej interwencji podczas życia płodowego. Niektóre wady serca np. zwężenie zastawki aorty czy tętnicy płucnej, można leczyć w czasie ciąży.
Jakie są wskazania?
Wczesne wykrycie wad układu krążenia umożliwia również bezpieczne zaplanowanie porodu np. w ośrodku specjalistycznym. Szczegółową listę wskazań do przeprowadzenia badania można znaleźć na https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia. Należy do nich np. obciążający wywiad rodzinny czy wiek kobiety.
Ze względu na nieinwazyjność badania, poleca się wykonanie echa serca płodu każdej kobiecie w ciąży.