Nasza skóra jest nieustannie narażona na szkodliwe promieniowanie UV. Przenika ono w pewnym stopniu nawet przez szyby w naszych mieszkaniach. Stąd zawsze powinniśmy odpowiednio się chronić przed jego szkodliwym działaniem. Promieniowanie UV nie tylko wpływa na fotostarzenie skóry, ale degraduje komórki i pobudza wolne rodniki. Jak chronić skórę przed słońcem? Poznajcie wszystko, co powinniście wiedzieć o kremach z filtrem UV.
Dobór SPF jest ważny, czyli jak wybrać krem z filtrem?
Wiele osób zastanawia się, jak wybrać krem z filtrem do twarzy i ciała. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj skóry i jej specyficzne potrzeby. Krem do twarzy powinien nie tylko chronić przed szkodliwym promieniowaniem, ale również pomagać rozwiązywać inne problemy skórne, jak choćby niwelować obecne na skórze przebarwienia, obrzęki, rozszerzone naczynka czy zaskórniki albo zmarszczki. Oczywiście jeden krem, dzięki odpowiednio skoncentrowanym i skomponowanym składnikom może przeciwdziałać kilku problemom. Warto jednak zwrócić uwagę na filtr przeciwsłoneczny. Krem z filtrem SPF 20 lub 25 przeznaczony jest dla osób o śniadej cerze. Większość Polaków powinna sięgać po kremy SPF 30 lub SPF 50, a osoby o bardzo jasnej, a do tego wrażliwej skórze muszą wybierać kremy SPF 50+. Filtr zwiększa ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, a tym samym umożliwia bezpieczną ekspozycję skóry na słońce. Oczywiście trzeba pamiętać o zaaplikowaniu dość grubej warstwy takiego kremu. Jednocześnie nie powinien pozostawiać na skórze tłustego filmu. Stosując krem SPF 20 można teoretycznie zwiększyć ekspozycję na słońce 20 krotnie w stosunku do bezpiecznego przebywania na słońcu bez ochrony. Czas ten zwykle szacowany jest na 15 minut. Jednak należy pamiętać, że te oznaczenia dotyczą aplikacji określonej ilości kremu na cm2 skóry. Ponieważ nie aplikujemy takiej warstwy przy nakładaniu kremu, czynność należy powtarzać do 2 godziny.
Zasady stosowania kremu z filtrem – o czym należy pamiętać?
Poza powtarzaniem aplikacji kremu podczas plażowania, należy pamiętać, by nie przesadzać z ekspozycją na słońce. Trzeba zwiększać stopniowo czas przebywania na słońcu. W pełnym słońcu nie należy też przebywać w godzinach od 12 do 15, kiedy to najsilniej operuje i łatwo o udar słoneczny. Jeżeli oprócz kąpieli słonecznych zażywa się też kąpieli wodnych, to po każdej takiej przyjemności, warto skorzystać ze znajdującego się w pobliżu kąpieliska czy basenu prysznica, a następnie dokładnie wytrzeć skórę. Woda działa niczym soczewka i przyciąga promienie słoneczne. Ochrona jest po kontakcie z wodą zaburzona, dlatego po umyciu się i wytarciu skóry należy ponownie zaaplikować krem, nawet wtedy gdy jest wodoodporny.
Jak dodatkowo chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca?
Skórę przed słońcem należy chronić także poprzez właściwą dietę i nawadnianie. Warto sięgać po bogate w wodę, ale i beta-karoten warzywa i owoce. Należy zatem jeść pomidory, marchew, ale i sięgać po arbuzy czy owoce cytrusowe. Nie należy przy tym rezygnować z ochrony skóry poprzez aplikację odpowiedniego kremu z filtrem. Oczy warto dodatkowo chronić i zakładać okulary przeciwsłoneczne. Trzeba też wybierać przewiewne nakrycia głowy, które będą chronić przed udarem i przegrzaniem, a jednocześnie chronić włosy i skórę głowy. Jeśli o włosy chodzi, to na długości i końcówki warto nałożyć olejek do włosów zawierający filtr UV. Nie należy zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.