Perspektywa remontu rzadko kiedy budzi entuzjazm mieszkańców. Wizja unowocześnionych i odświeżonych pomieszczeń jest kusząca, jednak perspektywa ilości prac i powstającego przy okazji rozgardiaszu potrafi skutecznie ostudzić zapał. O czym warto pamiętać i jak zaplanować nadchodzącą inwestycję, aby cały proces przebiegł możliwie bezboleśnie?
Dobry plan to podstawa
Przede wszystkim nie należy się spieszyć. Czas poświęcony na dokładne rozplanowanie prac nie tylko pozwoli zminimalizować koszty, ale też, paradoksalnie, może znacząco skrócić okres realizacji. Podstawę stanowi określenie potrzeb, ten etap pozwoli zaplanować zakres prac. W tym miejscu warto też zastanowić się nad budżetem. Kwotę, którą zamierzamy wydać na modernizację, warto skalkulować, pamiętając o uwzględnieniu marginesu bezpieczeństwa. Niemal na pewno przytrafią się dodatkowe wydatki wynikające z konieczności przeprowadzenia kolejnych prac, trudno przecież z góry założyć istnienie skorodowanej rury, nie sposób też pominąć jej wymiany, skoro i tak mamy skute tynki. W niektórych przypadkach takie niespodzianki potrafią podnieść koszt inwestycji nawet o 30%
Planując zakupy, warto skorzystać z internetu – w wygodny sposób zyskamy dostęp do cen i ofert. Sklepy internetowe starają się kompleksowo pokryć potrzeby klientów, często oferują też wartość dodaną w postaci porad i sugestii ułatwiających prace remontowe. Dobry przykład stanowi firma Płytki24oferująca bogatą gamę płytek ceramicznych. W jednym miejscu możemy zapoznać się z pełnym asortymentem renomowanych producentów, nie tylko krajowych, ale też zagranicznych. Pod jednym adresem znajdziemy terakotę, glazurę, gres, płytki łazienkowe, płytki kuchenne, salonowe, ceramiczne, podłogowe i tarasowe. Uzupełnienie oferty stanowi armatura łazienkowa. Taki sposób zakupów umożliwiający przegląd pełnej gamy produktowej, w połączeniu z dogodnymi formami płatności i szybką dostawą znacznie usprawnia przygotowania do remontu.
Do pracy!
Kiedy już wiemy co i za ile chcemy zrobić, a podstawowe narzędzia i materiały zostały zgromadzone, możemy przystąpić do pracy. W zależności od posiadanych umiejętności część robót możemy wykonać sami natomiast te, które wymagają specjalistycznej wiedzy, warto przekazać wykwalifikowanym wykonawcom. Nieumiejętna ingerencja w instalację elektryczną lub hydrauliczną może spowodować jedynie problemy, których skala wielokrotnie przerośnie ewentualne oszczędności. Z drugiej jednak strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład malowanie ścian i sufitów wykonać we własnym zakresie. Nawet jeśli nie mamy w tej dziedzinie żadnego doświadczenia, to ryzyko porażki jest niewielkie. Ponadto wspólna praca całej rodziny może zamienić się w doskonałą zabawę. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja wynikająca z własnego wkładu w remont.
Podczas prac warto pamiętać o zachowaniu porządku. Wpłynie on korzystnie nie tylko na efektywność wykonywanych prac, ale też bezpieczeństwo osób pracujących. Dobrym nawykiem jest usuwanie poza obszar roboczy niepotrzebnych narzędzi i materiałów, a także codzienne sprzątanie po zakończeniu pracy.
Kluczem do remontowego sukcesu jest odpowiednio przygotowany plan, oparcie się na rzetelnych kontrahentach i podwykonawcach oraz zachowanie rygoru porządkowego. Warto poświęcić własny czas i energię, tak aby efekty mogły służyć wszystkim domownikom przez wiele kolejnych lat.