O co chodzi – biorąc pod lupę skróty ISO/DIN/PN? W jaki sposób jest wykonywana konwersja? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, to zapraszamy do przeczytania wpisu.
ISO/DIN/PN – co tak naprawdę oznaczają te skróty?
Analizę tego tematu rozpoczniemy od norm ISO, które są stosowane, na dzień dzisiejszy, w ponad 160 krajach. Za wszystko odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która ma już na swoim koncie prawie 72 wiosny. Wszystko dlatego, że instytucja powstała w 1947 roku, a dokładnie 23 lutego. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Normy zatwierdzone przez tę instytucję są najpowszechniej stosowane – i to na różnych kontynentach. Można użyć stwierdzenia, że to kody, które ułatwiają wymianę usług, handel rozmaitymi dobrami itd. Nie ma żadnych barier technicznych pomiędzy ludźmi, którzy bez problemu wiedzą, czym na przykład charakteryzują się konkretne śruby. Wystarczy tylko użyć normy ISO, aby poznać wszystkie najważniejsze dane.
O wiele mniej znane są normy DIN. Za ich zatwierdzanie, rozpowszechnianie oraz wycofywanie odpowiada już od 1917 roku Niemiecki Instytut Normalizacyjny (warto zapamiętać nazwę Deutsches Institut für Normung). Innymi zadaniami tej placówki są na przykład wykonywanie badań przemysłowych, przeprowadzanie prac naukowo-badawczych, a także kontrola jakości wyrobów. Jeśli produkty nie spełniają określonych norm, to wtedy ich właściciele nie mogą się nimi posługiwać. Pierwsza norma DIN ujrzała światło dzienne już w 1918 roku. Natomiast od 1951 roku Deutsches Institut für Normung działa w szeregach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.
Skrót PN to, jak się pewnie niektórzy domyślają, Polskie Normy. Tutaj główną instytucją, która tym wszystkim zawiaduje, jest Polski Komitet Normalizacyjny. To do zadań tej placówki należy zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a czasami także wycofywanie norm z powszechnego obiegu. Jedną z ciekawostek jest fakt, że Polski Komitet Normalizacyjny jest jednym z członków założycieli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Ta instytucja już od 1947 roku, czyli od samego początku, działa w tych strukturach.
Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – pręty gwintowane (https://stalmut.pl/oferta/prety-gwintowane-wpusty/prety-gwintowane-din-975-din-976/)
Konwersja norm krok po kroku
Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym są określane przez wyżej wymienione instytucje jako DIN 7991/ISO 10642. Znacie tylko jeden skrót? Jakie kroki podjąć, by poznać pozostałe? Narzędziem ułatwiającym pracę jest tabela konwersji norm. Wystarczy z niej skorzystać, żeby poznać wszystkie oznaczenia odnoszące się do konkretnych elementów.