Stopy są bardzo ważnymi częściami ludzkiego ciała, dlatego też wymagają pieczołowitej pielęgnacji. Obecnie coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę i przykłada coraz większą uwagę do stanu swoich stóp. Są jednak takie problemy, które nierzadko wykraczają poza możliwości domowej pielęgnacji i wówczas najlepszą opcją jest zwrócenie się do specjalisty od stóp jakim jest podolog. Nim ktoś wybierze się do podologa, dobrym wyborem jest zapoznanie się z poradnikowymi informacjami na ten temat, np. w artykule pt. „Szukasz sprawdzonego podologa w gdańsku? Sprawdź to, zanim zadzwonisz do przyjaciółki”. Informacje w ten sposób zdobyte przybliżą znacznie zakres pracy podologa i ułatwią znalezienie najlepszego gabinetu w okolicy.
Podolog i zakres jego pracy
Zawód podologa jest dosyć młody w naszym kraju, choć za jego granicami jest znany od dawna. Nie jest to jak na razie specjalizacja medyczna, a raczej coś, co zahacza o kilka specjalizacji. Podolog nie jest lekarzem, choć ma możliwość polecania i zapisywania określonych preparatów, które mają za zadanie działać w kierunku wyleczenia określonych dolegliwości.
Czym zajmuje się podolog? Śmiało może on zastąpić kosmetyczkę w zakresie pedicure, ale to tylko ułamek jego pracy. Z pewnością warto się do niego zwrócić z poważniejszymi dolegliwościami stóp, jak na przykład:
- pękające piety,
- odciski,
- modzele,
- opuchnięte stopy w wyniku chorób takich jak cukrzyca, czy problemy krążeniowe,
- bóle stóp niewiadomego pochodzenia,
- zwyrodnienia i wady nabyte,
- wrodzone wady, których skutki podolog może skutecznie złagodzić,
Podolog zajmuje się tymi wszystkimi dolegliwościami, co jest bardzo pożyteczne, gdyż umożliwia pozbycie się problemów, które objawiają się na stopach, ale ich przyczyna leży gdzie indziej. Jako że podolog posiada pewne umiejętności z pogranicza kilku specjalizacji medycznych, takich jak chirurgia, diabetologia, czy dermatologia, to wiele może wykonać samodzielnie. W przeciwnym razie ma możliwości skierowania do konkretnego specjalisty.
Kiedy warto udać się do podologa?
Jest to bardzo ważne pytanie i każdy musi sam sobie na nie odpowiedzieć. Podczas codziennej pielęgnacji stóp należy bacznie przyglądać się stopom i zauważając budzące wątpliwości zmiany w obrębie stóp, zastanowić się nad ich pochodzeniem. Często są to zmiany wynikające z codziennych zajęć i same ustępują, jak na przykład zaczerwienienie, czy bóle wynikające ze zbyt dużego nacisku na podłoże, ale inne należy skonsultować z podologiem. Dobry podolog w Warszawie bardzo szybko jest w stanie ocenić stan stóp i zalecić właściwe ich leczenie, dlatego warto z nim spotykać się okresowo, nawet w przypadku, gdy samodzielnie nie odkrywamy nieprawidłowości w funkcjonowaniu stóp. Okresowa i regularna diagnostyka u specjalisty podologa chroni człowieka i możliwie wcześnie diagnozuje wszelkie dolegliwości, które mogłyby się przerodzić w poważniejsze i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Stopy, jak też całe nogi są zbyt ważne, aby je lekceważyć.